Guillermo del Toros filmatiseringsplaner för At the Mountains of Madness havererade tidigare i år till följd av att Universal ville göra en PG-13-film i stället för att satsa på en ren R-rated horror. Guillermo del Toro gick då vidare med monsterfilmen Pacific Rim. Och filmplanerna verkar rulla på bra. Riktigt bra.
Sajten Collider fick några ord med Guillermo del Toro som är eld och lågor över projektet. Han berättar att det är hans bästa upplevelse hittills och att han har skitkul och jobbar på som en galning. Han håller just nu på att anlita skådespelare för att kunna filma i november i år. Han beskriver Pacific Rim som den största jättemonsterfilmen som någonsin gjorts.
Filmen utspelar sig på en alternativ jord i en nära framtid och berättelsen kretsar kring människor som styr gigantiska robotar för att slåss mot jättelika utomjordningar som invaderar jorden. Klara för filmen är bland andra Charlie Hunnam (Sons of Anarchy, Children of Men) och Idris Elba (The Wire, Thor). Filmen kommer att få premiär den 12 juli 2013.
Kommentarer
Hade önskat han gjort Lovecraft-filmen men den här ser faktiskt ut att kunna bli kul också. Gillar verkligen temat.
Ja men det är ett bra substitut åtminstone 🙂