window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-27772867-1');

Rysarnytt

Kvalitetssajt om skräckfilm

Svenska skräckspelet SOMA utspelas under havsytan

Publicerad av Rysarnytt 4 apr 2014

I höstas skrev vi om det kommande svenska skräckspelet SOMA som beskrevs som ett slags ett filosofiskt sci-fi-horrorspel i första personsläge. Man trodde att vi skulle få fara ut i rymden. Men det är ner i havsdjupen vi ska.

soma horror game

Svenska Frictional Games släppte i höstas Amnesia: A Machine for Pigs och strax därefter kom nyheten om deras kommande spel SOMA där vi fick lite rörliga bilder av vad vi trodde var från yttre rymden. Men ack vad vi bedrog oss. Vi befann oss hela tiden nere på havsbotten. Men som filosof ska man inte lita på sina sinnesintryck. Nu har Fictional Games kreativa boss Tomas Grip kastat ut lite nya köttben samt en ny teaser för spelet som avslöjar lite mer av vad som väntar.

Tomas Grip säger på Playstationbloggen att spelet kommer att utspelas på havsbottnen. Havet täcker större delen av jordklotet men är samtidigt något vi vet väldigt lite om, konstaterar han. Havet och varelserna som lever där är lite av en alien-värld som han därför tycker är en perfekt miljö att utforska i ett skräckspel. SOMA kommer att släppas till PC och PS4 någon gång under 2015.

[youtube_sc url=”http://www.youtube.com/watch?v=NXQj5Ar_90U”]

 

Kommentarsfunktionen är stängd.

Lämna en kommentar: