window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-27772867-1');

Rysarnytt

Kvalitetssajt om skräckfilm

Sleepwalker näst på tur för Alex Aja

Publicerad av Rysarnytt 21 okt 2015

Alex Aja håller just nu på att klippa ihop sin nya film The 9th Life of Louis Drax. Sen är det tydligen dags för en ny film med titeln Sleepwalker.

Mannen bakom filmer som High Tension och Piraya 3D ska när han är klar med The 9th Life of Louis Drax enligt Bloody Disgusting ta sig an en ny film som heter Sleepwalker. Enligt sajten så är manuset till filmen skrivet av Jonathan Hirschbein (Bad County, Road to Paloma) och involverar bland annat ett sömnlaboratorieexperiment.

Frågan är om det är en remake av den svenska Sleepwalker-filmen av Johannes Pinter (Runeborg) från 2000. Det var en del snack då om att det skulle göras en amerikansk version av filmen. Enligt sajten så kommer i alla fall Ian Bryce och Jason Blum att producera filmen.

Kommentarsfunktionen är stängd.

Lämna en kommentar: