window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-27772867-1');

Rysarnytt

Kvalitetssajt om skräckfilm

Sinister-regissör tillbaka i det övernaturliga med Beware the Night

Publicerad av admin 10 apr 2013

Sinister-regissören Scott Derrickson håller sig kvar i de övernaturliga regionerna. Nu är han på gång med en ny övernaturlig thriller som heter Beware the Night.

I Beware the Night återförenas Derrickson med produktionsbolaget Screen Gems, skriver Shock Till You Drop. De samarbetade när han regisserade The Exorcism of Emily Rose (2005) för bolaget. Storyn i Beware the Night följer en New York-polis som stöter ihop med en avhoppad präst för att lösa ett fall som enligt prästen har demoniska kopplingar. Manuset har Derrickson skrivit tillsammans med sin gamle kompanjon Paul Harris Boardman. Nyligen skrev vi om att man planerar för en fortsättning på Sinister där Derrickson återvänder till skrivbordet som manusförfattare.

Kommentarsfunktionen är stängd.

Lämna en kommentar: