I år blir det inte bara musik och debatter på Peace & Love-festivalen i Borlänge. Nu har man utvidgat konceptet med en filmfestival vid sidan om den vanliga festivalen.
Filmfestivalen drar igång på midsommardagen den 23 juni strax före musikfestivalen och det kommer att bjudas på både klassiker och unika premiärer, bland annat får Walter Salles (The Motorcycle Diaries) filmatisering av Jack Kerouacs beatnikklassiker On the Road exklusiv Sverigepremiär. Öppningsfilm är rockmusikalen Rock of Ages med Tom Cruise och Malin Åkerman som också får Sverigepremiär. Verkar dock klent med horror men annars ser programmet ut att tillfredsställa ganska många smaker.
-Att arbeta med film är en av flera drömmar som funnits med från början och som nu går i uppfyllelse, säger Jesper Heed, en av filmfestivalens grundare, i ett pressmeddelande.
Den vanliga festivalen brakar loss den 26 juni och ser som tidigare ut att leverera ett gediget och brett program som ni hittar här.