Enligt The Hollywood Reporter så är det dags att bege sig ut i djungeln igen för lite monsteraction. Fox vill nämligen göra en nystart med den gamla Predator-serien.
Regissören och manusförfattaren Shane Black har fått uppdraget att skriva ett nytt manus tillsammans med Fred Dekker som Black kommer att regissera. Shane Black, som regisserade Iron Man 3 och skrev manusen till Dödligt Vapen-filmerna, spelade med i den första filmen men tackade nej till en förfrågan att även ta fram pennan då det begav sig. John Davis är en annan veteran i gänget som nu är tillbaka för att producera den nya Predator-filmen. Fred Dekker regisserade klassikerna Night of the Creeps och Monsterklubben. Predator från 1987 handlar om ett gäng soldater som fastnat i djungel tillsammans med ett skrämmande rovdjur.
Uppdatering: Nya Predator kommer att bli en sequel och inte en reboot som tidigare sagts. Shane Black säger så här till sajten Collider om den nya filmen: “Why start over, when you’ve all this rich mythology yet to mine?”