window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-27772867-1');

Rysarnytt

Kvalitetssajt om skräckfilm

Million Dollar Crocodile – Kinas första CGI-monsterfilm

Publicerad av admin 7 okt 2012

Är ni sugna på lite krokodilaction så kanske kinesiska Million Dollar Crocodile kan vara något att smörja kråset med. Filmen uppges vara Kinas första monsterfilm gjord med CGI-teknik.

million dollar crocodile monsterfilm

Million Dollar Crocodile har visats upp på festivaler runt om i världen och börjar nu plockas upp av distributörerna. Filmen handlar om en jättekrokodil som blir såld till en lokal gangster för att säljas dyrt på köttmarknaden. Krokodilen lyckas dock fly innan slakten och råkar i kalabaliken svälja en väska med en miljon dollar. Med dessa sedelbuntar i magen blir krokodilen ett hett byte för dem som ser chansen till lite snabba cash samtidigt som folk flyr i panik för sina liv. Australienska Odin’s Eye Entertainment och nordamerikanska Screen Media Films har köpt rättigheterna för sina respektive marknader så vi har den säkert snart på den europeiska. Här har ni den officiella trailern.

[youtube_sc url=”http://www.youtube.com/watch?v=aXw2cdOb3u0″ rel=”0″]

Kommentarer

  1. 9 okt 2012: 14:10
    Jonas

    Rätt kul även om CGI-effekterna inte imponerade 🙂

Lämna en kommentar: