window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-27772867-1');

Rysarnytt

Kvalitetssajt om skräckfilm

Jennifer Carpenter och Jackie Earle Haley om sina röster i The Evil Within

Publicerad av Rysarnytt 27 aug 2014

I Resident Evil-skaparen Shinji Mikami nya spel The Evil Within så har Dexter-stjärnan Jennifer Carpenter och Jackie Earle Haley alias Freddy Krueger lånat ut sina röster. I ett färskt klipp berättar de lite om arbetet med sina spelkaraktärer.

the evil within game 2014

Röstskådespeleriet har blivit en allt viktigare ingrediens i spelen och när kända filmskådespelare lånar ut sina röster så blir det så klart lite extra guldkant på spelandet. I kommande Alien Isolation får vi till exempel möta det gamla gänget från första Alien-filmen.

Med The Evil Within har Shinji Mikami gått tillbaka till skräckrötterna och i spelet har han också bl a fått med sig Dexter-stjärnan Jennifer Carpenter och senaste Freddy Krueger-tolkaren Jackie Earle Haley. I klippet Voices of Evil nedan berättar de lite om arbetet med rösterna och sin relation till spelvärlden. Releasen för The Evil Within har flyttats fram till senare halvan av oktober.

[youtube_sc url=”https://www.youtube.com/watch?v=aviQygUti1k”]

Kommentarsfunktionen är stängd.

Lämna en kommentar: