Elijah Wood fortsätter att utforska skräckgenren. Hans senaste projekt heter Cooties som utspelas på en grundskola där kidsen blir galna av smittat kycklingkött.
Att skolvärlden inte är någon främmande miljö för Elijah Wood vet vi sedan The Faculty (1988). Enligt Deadline är hans nya film Cooties en zombieepidemiliknande historia där barnen på en skola blir smittade av maten som gör dem till rasande vilddjur.
Filmen produceras av SpectreVision och Glacier Films tillsammans med Elijah Wood som också har en roll som lärarvikarie på skolan. Wood leder ett gäng lärare som kämpar för att överleva och han får sällskap av bland andra Alison Pill, Rainn Wilson, Jack McBrayer och Jorgé Garcia. Filminspelningarna drar igång 15 juli med regissörsdebutanterna Jonathan Milott och Cary Murnion bakom kameran. Manuset är skrivet av Leigh Whannell (Insidious, Saw) och Ian Brennan (Glee).
Förutom Hobbit-projekten har Elijah Wood på senare tid lagt allt mer krut på att utforska genrefilmen och i höstas drog han igång det egna bolaget Woodshed (tydligen det bolag som nu heter SpectreVision). I remaken av Maniac som kom i fjol gjorde han ett överraskande intressant porträtt av psykopaten Frank Zito. En annan rysarhistoria som Wood är involverad i är Open Windows regisserad av Nacho Vigalondo (Timecrimes) där han spelar mot fd porrstjärnan Sasha Grey. Filmen befinner sig just nu i postproduktion.
Förutom dessa projekt har Wood varit med och producerat knarkskräckisen Toad Road och en svartvit vampyrvästern som heter A Girl Walks Alone Home At Night. Den senare har ännu inte haft premiär.