window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-27772867-1');

Rysarnytt

Kvalitetssajt om skräckfilm

Kvinnlig maskmördare i slashern Blood Widow

Publicerad av Rysarnytt 3 maj 2014

Kvinnliga maskmördare är vi inte speciellt bortskämda med i skräckgenren. Men indieslashern Blood Widow kanske kan skapa en ny trend och bryta den manliga dominansen på maskområdet. Spana in trailern!

blood_widow_movieposter

I fjolårets maskanalys kunde vi konstatera att maskerade mördare med några få undantag är killar. Oftast svårt traumatiserade killar. Jävligt sköna killar förvisso, men man kan känna att det är lite maskulin slagsida på området. För få rubbade kvinnor som drar på sig masken och kliver fram i rampljuset. Eftersom vi är väldigt svaga för obskyra maskfilmer och vill se fler kvinnliga maskbärare så måste vi så klart kolla in Blood Widow.

Blood Widow handlar om ett lyckat yngre par som köper ett hus på landet och bjuder in sina vänner på en inflyttningsfest. Några av vännerna vill dock utforska en gammal övergiven internatskola i grannskapet, men det visar sig att en känslomässigt störd mördare med namnet Blood Widow huserar på skolan. Som dessutom bär mask.

Filmen är regisserad av debutanten Jeremiah Buckhalt och kommer att släppas av Midnight Releasing på bland annat VOD i början av juni. Nu kollar vi in trailern. Blood Widow ser åtminstone jävligt cool ut.

[youtube_sc url=”http://www.youtube.com/watch?v=-E0a6h8ailo”]

Kommentarsfunktionen är stängd.

Lämna en kommentar: